Gyakran gondolok arra, milyen jó lenne részt venni egy időutazáson. Látni Scarbantia fórumát a római időkben.
Már az I. században veteránok és a hozzájuk csatlakozó kereskedők telepedtek le itt a Borostyánkő út mellett és néhány évtized alatt ragyogó virágzó várossá alakították.
Előkelő római utazóként sétáljunk végig egy meleg nyári napon a fórumon.
Jóleső érzéssel nyugtázhatjuk, hogy mindent megtalálunk itt, ami kényelmünket és szórakozásunkat szolgálja, semmivel sem marad le a város a Rómában megszokottól. Tógánkat lágyan fújdogálja a szellő, melegen süt a nap. Könnyed a járás a fedett járdákon. Hallottuk, hogy a város alatt csatornahálózat terül el. Körbenézve fedett oszlopcsarnokokkal díszített elegáns kőházakat látunk.
A tér északi oldalán elemekedik a Capitoliumi triás monumentális temploma, mesélik, hogy Jupiter, Juno és Minerva hatalmas szobrához a márványt Görögországból vizi úton szállították Itáliába,ott vásárolta meg a város tanácsa, nem sajnálva érte a tetemes költségeket.
Szép ez a tágas tér. Nagy a sürgés-forgás, sétáló-bámészkodó embereket ugyanúgy látni itt, mint dolgukra sietőket, hisz két fontos közintézmény, a törvényház vagyis basilica és a curia nagy gyűlésterme is itt található. A figyelmes szemlélő gyakran láthatja a város előkelőségeit főleg,gyaloghintón. Borozók, vendéglők váltják egymást, csábító a frissen sült hús illata. Leülünk és megiszunk egy kupa finom fertőparti bort, sajnos ebben a korban főleg fehérbort árultak Scarbantiában én pedig a vöröset szeretem.
Elnézegetjük Silvanus nagy templomát és előtte üldögélő öreget, akik áldozati galambokat árul egy nagy fonott kosárból. Császárszobrok, oltárkövek , virágárus és vízhordófiú.
Lassan felkerekedünk, elindulunk a fürdőbe. Kettő közül választhatunk, az egyik mindjárt itt van a forumon, a másik a déli kapunál. Mindkettőben három medence, egy hideg-langyos és forró vizű várja megfáradt testünket , majd a masszás.
Később Quintulianus decurio vár vendégségbe. Bágyadtan heverünk az alacsony ágyakon eszegetjük a finom csemegéket, kortyolgatjuk a bort. A decurio háza nagyon elegáns, padlófűtés, gyönyörű mozaikpadló és művészi freskók díszitik a falakat.
A nők szépek, elegánsak és gazdagon ékszerezettek, gyakoriak a borostyán és arany ékszerek, mind drága importáru.
Este a városkapun kívül eső amphiteatrumba látogatunk. Úgy hallottam gyakran rendeznek itt színházi bemutatókat, cirkuszi előadásokat, állatviadalokat. De nincs szerencsém,ma gladiátorok vívnak majd egymással, életre-halálra. Ezt nem szeretem, de a többiek nagyon lelkesek. Ki gyalog, ki hordszéken érkezik.
Sokan vagyunk, mert nem csak a városból, de a környékbeli elegáns villagazdaságokból is áramlik a tömeg. Nehezen tudunk áttörni az egyre lelkesebb sokadalmon, hisz a harcosok nagyon népszerűek és a játékok idején felállított standoknál olcsón mérik a bort. Fogadásokat is kötnek a győzelmükre, buzdító versikékbe ágyazva, egyre hangosabban skandálva a nevüket.
Mielőtt helyet foglalunk a lelátón, betérünk a bejárat melletti kis kápolnába, Nemesis, a sors istennőjének szentélye ez, elmondunk egy imát a harcosokért és magunkért. Majd elsétálunk Diana, az állatok védőszentjének szobra előtt, alázatos főhajtással tisztelgünk a harcos oroszlánokért is.
Boltozatos feljárókból bolthajtásos lépcsőkön jutunk a lelátókra,melyet favázas nyeregtető véd az időjárás viszontagságaitól. Páholysorunk mellvédjét ugyancsak kő borítja.
Lassan besötétedik, elővesszük agyagmécseseinket, az aréna minden oldalán kigyúlnak a fények, mintha a csillagos ég tükröződne,6.000 kicsiny élet. Holnap a 21. században ébredünk. Jó éjt.
Forrás:
-Sz.Póczy Klára: Scarbantia: A római kori Sopron. Corvina, 1977
-Storno Miksa: A római kori amfiteátrum és nemezium. S.Sz. 1941/3.
-Gömöi-Kaus:PANEM ET CIRCENSES.: A scarbantiai amfiteátrum és közössége. S.Sz.: 2005/2.
-Hajnóczi J.Gyula: Pannónia római romjai. Műszaki Kvk., 1987.
-Nem utolsó sorban Gabrieli Gabriella és Gömöri János kitűnő múzeumi munkássága.
Képek forrása:
- saját fotók
--Soproni Régészeti Park ismertető táblája
-Római kori borostyánkövek (kat.) Scarbantia Társaság
-Kovács Gombos Gábor és Sedlmayer János rajzai Scarbantiaról.
--Sz.Póczy Klára: Scarbantia: A római kori Sopron. Corvina, 1977
-MÚLT-KOR-2015. nov. online
-Római-Kor- online
-Római falfestmények (női arckép)- Pompei katalógus
-National Geographic 2012.-online
A női és férfiruhák ill. a mozaiklap nem Scarbantia emléke, csak hangulati illusztráció.
A kis mécses az eredeti másolata, a Zettl-Langer múzeumban kapható.