Lépteik nyomán:életre keltett történelem

Lépteik nyomán:életre keltett történelem

Ahol létező valóságként ölel a múlt...

2016. május 22. - Lépteik nyomán

 

zettl-langervii.jpgA Zettl-Langer Gyűjtemény
Balfi utca 11.

Van egy  hely Sopronban, Langer Ágnesék otthona, a Balfi utca 11-ben, ahol létező valóságként ölel körül a múlt, az öreg tárgyak életre kelnek, hisz nem halott kiállítási darabok csupán, de a mindennapok kedves szolgálói.
Itt kitapintható a család évszázadokon átívelő kézfogása, a gyönyörű folytonosság, mely erőt, hitet és tartást ad a mai lakóknak.

zettl-langerviii.jpg
Érzed a régi emlékek, örömök és szenvedések rezgéseit, látod életük szívet melengető lenyomatát.
Ágnes az ükmama gyönyörű kék csempés kemencéjén varázsol étket övéinek; az asztal körül, ahol az ükpapa, Zettl Gusztáv barátaival megalakította a Soproni Képzőművészeti Kört, most mi váltjuk a világot; a kárpitok halkan duruzsolják a régi táncmulatságok vidám muzsikáját és a család féltve őrzi a nagypapa kezének lenyomatát a régi szekrény oldalán.

zettl-langerix.jpg

Csoda világ ez, csoda lakókkal, akik büszkén és örömmel őrzik, óvják múltjuk emlékeit és repítik különös utazásra az odalátogatót. 

A család története Bajorországból indul, hogy Kőszegen át végül Sopronban teljesedjék ki.

zettl-langerv.jpgZettl József még Kőszegen született 1812-ben, de 1822-ben már Sopronban találjuk, ahol a híres Flandorffer borkereskedésben tanulta ki a szakma fortélyait.

Ügyes volt, törekvő és szorgalmas, így hamarosan önállósodni tudott, megvásárolta a Balfi úton lévő ecetgyárat majd ugyanitt borkimérést létesített.

zettl-jozsef-ecetgyara-es-szeszfozdeje.jpg1844 –ben megalapította a család felemelkedésének és gazdasági erejének alapját képező spiritusz, likőr, rum és ecetgyárát.

1836-ban feleségül vette Aberth Barbarát, akivel „boldog polgári életet éltek” .*
1852 októberében megszületett kilenc gyermeke közül nyolcadikként, Zettl Gusztáv a jelenlegi magángyűjtemény alapítója. Különös, érzékeny fiúcska volt, fogékony a szépségre, a művészetekre.

zettl_gusztav.gifZettl Gusztáv

Festőművész szeretett volna lenni.
„Már egész fiatalon nagy kedvet éreztem a rajzoláshoz, sok örömem telt a szép képekben és a régiségekben.”

Legjobb barátja a hasonló érdeklődésű, művész-restaurátor családban felnövő ifj. Storno Ferenc lett, aki „festőművésznek tanult, ezért még közelebb kerültünk egymáshoz, hiszen azonos céljaink voltak.. A szabadnapokat nagyrészt Stornoéknál töltöttem, a téli napokon mindig rajzoltunk.(..)”**

storno.jpgStorno ház a Fő téren

Sajnos azonban” az én jó édesapám üzletember volt és elnyomta festés iránti vágyamat”***Így reáliskolai tanulmányai után ő is beállt a Flandorffer céghez inasnak,és miután kitanulta a szakma minden fogását, át kellett vennie a családi vállalkozás vezetését.

Zettl Gusztáv mindenben maximalista volt, amit csinált az tehetséggel, tisztességgel, becsülettel odaadással végezte, így cége hamarosan megerősödött, ő maga tehetős polgárrá vált, végre hódolhatott szenvedélyének a festészetnek és új kedvtelésének, a régiségek gyűjtésének.
„(..)elsősorban festéssel foglalkoztam, gyakran mentem Storno barátomhoz rajzolni, és ilyenkor mindig a művészetről beszélgettünk. A régiségek és régészeti leletek gyűjtésében is egyre buzgóbb lettem. Nagyon érdekes ásatásaink voltak, amelyeken sok múzeumi tanácsossal ismerkedtünk meg, segítségükkel bővítettük tudásunkat. Még ma is a helyi múzeum tanácsosa vagyok. (..)”****

Közben, ha ideje engedte utazgatott, ezek az utak felértek egy-egy festőkurzussal, hisz ilyenkor hátrahagyva az üzleti gondokat csak a természet csodálatának a festészetnek és rajzolásnak élt.

zettl-langerxii.jpgFolyamatosan gyűjtötte a régiségeket, és ezek felhasználásával alakította, szépítette otthonát.

zettl-langerxi.jpgLassan-lassan kialakult annak ma is ismert gyönyörű, muzeális értékű arculata. A berendezésen kívül részt vett az átalakítás munkálataiban is. Az ajtók keretelése, kifestése mind az ő tehetségét dicsérik. Csak a műterem kialakításán, díszítésén több,mint egy éven át dolgozott.

zettl-langerx.jpg

E tájban ismerkedett meg a Steiner Rudolf festőművésszel, aki „(..)akkor érkezett a bécsi festőakadémiáról és portréfestőként telepedett le a városban. Sokat volt nálam és sokat hasznosítottam alapos tudásából. Amikor néhány év elteltével nagyobb műtermem lett, két fiatal barátjával, Petrik Bélával és H. Schwindelsacklal együtt festett nálam. Akkor aztán tényleg úgy néztünk ki, mint egy igazi festőműhely. Mindenki különböző képeket festett és egymást ösztönöztük a munkában. (..)”*****

Azután Bauer Irma személyében elérkezett életébe a szerelem. „ (..)Bauer kisasszonyt az urak, és főleg a katonák, mint az egyik legkedvesebb báli jelenséget ünnepelték, csak nagy művészet árán lehetett nála egy-egy fordulóhoz jutni.(..)” ******romantikus és szépséges kapcsolatuk egy életre szólt.Asszonyában a férfi igazi társat talált.

 

 

 

zettl_langervii.jpg„ (..)1882. augusztus 12-én vezettem mélységesen szeretett Irmámat az oltárhoz.(..)”******

zettl-langer.jpgZettl Helen és Margit

Két leányuk született, akik közül a korán özvegységre jutott Helennek, és fiának, Herbertnek (Dr. Langer Herbert), a Balfi utcai ősi fészek adott otthont és nyugalmas menedéket. Herbert felnővén átvette a cég és a gyűjtemény irányítását gondozását. Művelt, széles látókörű igazi úr volt, aki felelősséggel összetartotta, sőt lehetőség szerint bővítette is a gyűjteményt.

langer_herbert.jpg

Azután rendszerek jöttek-mentek, elveszett a gyár, a házak, a vagyon, de a család szilárd értékrendje, hite és ereje megtartotta az otthont és a gyűjteményt.

zettl-langeriii.jpgdr Langer Herbert családja körében

Korábbi lakásukban bérlőként élhettek tovább, így egyben tarthatták az értékeket.

zettl-langerii.jpg1955-ben végre megnyitotta kapuit a mindvégig otthonként is szolgáló egyedülálló múzeum, mely 1998-óta alapítványként működik. Langer Ágnes a dédunoka ápolja,éli, szeretgeti, őrzi és mutatja be ezt a csodát.

„(..)Azt hiszem, kevesen mondhatják el magukról, hogy ott élnek – férjükkel és gyermekükkel együtt –, ahol ősei már legalább 170 éve. Én tudom, honnan jöttem, hová tartozom, mi számomra az érték. (..)” mondta Ágnes egy interjúban.********

zettl-langeriv.jpg

Látogassátok meg a gyűjteményt, de mielőtt elindulnátok a lépcsőn felfelé, sétáljatok beljebb az udvarra, hunyjátok be a szemeteket, vegyetek egy mély lélegzetet. Érzitek az ecet savanyú szagát, a likőrök, szörpök édes mély illatát? Halljátok a palackozóból kihallatszó üvegcsörömpölést, a kádárműhely bőrkötényes munkásainak vezényszavait? Nagy a sürgés-forgás, újabb szállítmány indul Bécsbe. A lovak már befogva az istálló előtt toporzékolva várják,hogy kitáruljon a nagykapu.

Élet van! Munka, termelés!

Forrás:

Írásom létrejöttét Langer Ágnes értékes segítségének köszönöm. A képeket is ő bocsátotta rendelkezésemre.

-Langer Róbert: 150 éve született Zettl Gusztáv- Háború, szellem és szerelem: A 19. század arcai 

S.Sz.: 2002./ 2. *45.o,**51.o, ***51.o.,****53.o,*****55.o.******56.o,******57.o
********- A múltban épít jövôt/ Nagy Judit
Soproni KÖZÉLET. 2007. június I. évf. 5. szám közélet közélet
-Bertalan Judit/Soproni családok A Zettl-Langer család Barátság
zettl-langer
gyűjtemény
Kubinszky Mihály: Dr. Langer Herbert(1907-2000)-Soproni arcok
S.Sz. 2000/4.sz

 

A bejegyzés trackback címe:

https://lepteiknyoman.blog.hu/api/trackback/id/tr678738680

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Baán Irén 2017.10.23. 22:57:14

Örömmel olvastam a fenti bejegyzést ! Az 1962-63-as években Sopronban tanultam és gyakran jártam a Storno és a Zettl gyűjteményekben. Langer úr kalauzolta a látogatókat élvezettel mesélt a képekről, tárgyakról. Egy római kori lándzsahegyről elmesélte a gladiátor viadalok egész történetét, kezével mutatta a caesari élet vagy halál ítélet jeleit . A látogatók kezébe adta a kis dobozkát, hogy keressük meg a rejtett zárat. A nagy ebédlő különböző sarkaiba ültette őket, bizonyítva, hogy a festményen látható férfi pontosan a szemükbe néz. Soha nem felejtem el a szép hangú ajtóciterát, amit minden látogató kedvéért megszólaltatott. (csak még egyet láttam hasonlót, Badenweilerben a Klemmbachmühle Caféban, ott is egy régiség gyűjteményben működött a kávézó.) Langer úr nagy tudású, derűs, életszerető ember volt , tisztelettel és szeretettel emlékszem rá. Nagyon örülök, hogy a gyűjtemény változatlanul él és benne él a Család most is!
süti beállítások módosítása